Çalışma Saatleri Pzt - Cts 09:00-18:00
Email destek@avmarketi.com Sabit Telefon 0212 659 59 10
Çalışma Saatleri Pzt - Cts 09:00-18:00
Email destek@avmarketi.com Sabit Telefon 0212 659 59 10

Tüketici Hakları – Site Güvenliği

Değerli müşterilerimiz dikkatine !

AVmarketi.com’da 70.000’nin üzerinde ürün çeşidi vardır. Verilen siparişler piyasada araştırılarak ÜRETİCİ veya İTHALATÇI’larından tedarik edilip müşterilerimize ulaştırılmaktadır. Çeşidin çok fazla olması ve bazı ürünlerin üretici veya ithalatçı firma stoklarında tükenmesi ve düzenli stok bilgisi alamama gibi sebeplerden dolayı siparişlerinde gecikmeler veya tedarik edememe sorunu yaşanabilmektedir.
Sitemizdeki stok durumları ithalatçılardan alınan son stok durumunu yansıtmaktadır. Siparişinizin ÜRETİCİ/İTHALATCI elinde kalmaması durumlarında sizinle irtibata geçilip siparişinizdeki ürüne en yakın ve uygun ürün önerilecektir, önerilen ürünü almak istemezseniz isteğiniz doğrultusunda o ürün bedelini veya siparişinizin tamamının iptali yapılarak ödemenizde şekline uygun olarak geri iade edilecektir. Bu tip sebeplerden dolayı çıkacak aksaklıklar için şimdiden özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Stok Garantili Ürün

Sitemizden stok garantili alışverişte yapabilirsiniz (STOK ÜRÜN) işareti olan tüm ürünler stoklarımızda hazır bulunmaktadır. Bu ürünlerden alışveriş yaptığınızda hazır stoğumuzdan ürün gönderildiği için ürünler haftasonu tatili hariç en geç 24 saat içinde kargoya verilmektedir.

Fiyat Bilgisi

AVmarketi.com’da yayınlanan ürün bilgileri ve fiyatlarında tipografik hatalar olabilir, bu tip hatalar oluştuğunda fiyat düzeltme hakkı saklıdır. Müşteri düzeltilen fiyatı kabul etmez ise sipariş iptal edilip para iadesi yapılır. 

İade ve değişim

AVmarketi.com sitesinde satışa sunulmuş olan ürünlerin tamamı İTHALATÇI veya ÜRETİCİ FİRMA garantisi altındadır. Ürünün garanti içeriğini, şartlarını ve süresini tamamen sağlayıcı firma belirlemektedir. 
Satın almış olduğunuz ürün fatura tarihinden itibaren ilk 14 (Ondört) gün içerisinde ürünü hiç kullanmadan arızalanmış veya kutudan arızalı çıkmış ise; Değiştirme veya İade hakkı doğar. Bunun dışında normal garanti sürecinde arızalanan ürün garanti kapsamına giren şartlarda Distribütörü tarafından servise alınıp tamir edilir.

Leave a Reply