Paylaş

 

Ocak

Şubat

Mart

Lüfer, palamut, kefal, hamsi iyice yağlıdır; çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç boldur; mercan, sinarit az da olsa çıkar. Eskiden kılıç da yakalanırmış. Çipura lezzetini muhafaza eder. Midye sezonu başlamıştır. Mayıs sonuna kadar sürecek Kalkan sezonu başlar. Tekir’ in sezonu devam eder. Gümüş (varsa), kefal, dere pisisi, minakop, midyenin lezzetli dönemidir. Lüfer, palamut yağını kaybeder. Hamsinin sezonu bitmiştir. Çipura devam eder. Kefal, levrek ve kalkan en lezzetli dönemlerindedir. Gümüş artar lezzetlidir. Lüfer, palamut yağını kaybetmiştir, tava veya malzemeli pilaki yapmaya daha uygundur. Kofananın hala ızgarası yapılabilir. Çipura hala lezzetlidir.

Nisan

Mayıs

Haziran

Mercan, levrek, kırlangıç bollaşır. Gümüş, mezgit, kefal, berlam, tekir, barbunya lezzetlidir. Eşkinanın sezonu başlar, çok lezzetlidir. Midye bu ay sonuna kadar lezzetini korur. Zargana bu ayda da devam eder. Levrek, barbunya, tekir, kırlangıç, meraklısına iskorpit lezzetler suna. Istakoz, pavurya, karides de bulunabilirse lezzetlidir. Palamut, torik, hamsi, istavrit artık yağsızdır. Verimsiz bir aydır. Geçici balıklar Karadenize çıkmıştır. Taş ve dip balıkları yumurta döktüğünden hem dağınık hem de lezzetsizdir. Meran, levrek, sinarit, barbun, tekir, eşkina az da olsa vardır. Istakoz, pavurya lezzetini korur.

Temmuz

Ağustos

Eylül

Kolyoz ve sardalya başlar; izmarit, istavrit tavaya gelir. Tekir, barbun lezzetini sürdürür. İstakoz, pavurya çıkar. En verimsiz aylardandır. Kefal artık lezzetini kaybeder. Lüfer ve çingene palamudu ayın ikinci yarısında başlar. Sardalya çok lezzetlidir, kırlangıç devam eder. Kolyoz, izmarit lezzelenmiştir. İstavrit tavaya gelir. Palamut hem artar hem irileşir; lüfer artarak devam eder çok lezzetlidirler. Kolyoz, izmarit, istavrit lezzetlidir. Kırlangıç boldur. Kılıç lezzetlidir.

Ekim

Kasım

Aralık

Karadenize çıkan gezici balıklar artık hızla inişe başlar. Lüfer, palamut, istavrit lezzetlidir. Tekir, barbun, izmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit, eşkina bol ve lezzetlidir. Ekim ayı gibi verimli ve bol balıklıdır. Tüm balıklar özellikle geçici olarak Karadenize çıkanlar bol ve lezzetlidir. Torik artmıştır. Pisi ve hamsi de çok lezzetlidir. Lüfer, kofana, palamut, torik, istavrit, izmarit, hamsi boldur. Taş ve dip balıkları lezzetlidir.

Yukarıdaki tablo aylara göre düzenlenmiştir,  meraklısı için balıklara göre düzenlenen bir tablo da alttadır.

 

Akya

haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim

Barbunya

nisan, mayıs,temmuz

Çinekop

ekim’den sonra

Çipura

eylül, ekim, kasım

Dil Balığı

her mevsimde yenir

Gelincik

her mevsimde yenir

Gümüş

şubat,mart, nisan

Hamsi

aralık,ocak,şubat

Hani

her mevsim

İskorpit

mayıs,haziran,temmuz

İstavrit

her mevsimde yenir

İzmarit

kasım,aralık,ocak,şubat

Kalkan

şubat,mart,nisan

Karagöz

her mevsimde yenir

Kayabalığı

her mevsimde yenir

Kefal

ocak,şubat,mart

Kılıç

ağustos-ocak arası ve nisan

Kırlangıç

nisan-eylül arası

Kofana

eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Kolyoz

temmuz,ağustos,eylül

Lahos

her mevsim, haziran, temmuz’da iyidir

Levrek

mart,nisan,mayıs,haziran

Lüfer

eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Mercan

eylül,ekim,kasım,aralık

Mezgit

her mevsimde yenir

Minekop

her mevsim, eylül ekim’de çok lezzetlidir

Palamut

ağustos,eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Sardalya

temmuz,ağustos,eylül,ekim

Sinarit

her mevsim, temmuz, eylül çok lezzetlidir.

Tekir

şubat,mart,nisan,mayıs,haziran,temmuz

Torik

eylül,ekim,kasım

Uskumru

kasım,aralık,ocak

Zargana

mart,nisan

Yayın

mayıs-eylül arası hariç her mevsim

Tabii burada yandaki özet tabloda daha çok balıkların lezzetli oldukları dönem ile İstanbul ve civarı balığı ve balıkçılığı ön plana çıkmıştır. Ege ve Akdenizde balıklar genelde yerli olup, göç yapan balıklar da Marmara üzerinden Karadenize çıkan ve dönen balıkları içerdiğinden sezonlar yaklaşık tutar. Ama şu bir gerçek ki Karadeniz ve Marmara’da tutulan lüfer, kofana, palamut, torik gibi balıklar yağlı ve çok lezzetli iken; Çanakkale boğazından çıkan ve Ege, Akdenize açılan aynı balıklar lezzetini muhafaza edemez.

Balıkların doğal ortamlarında olmaları esas olup çiftliklerde yetiştirilen balıklar bu tablolarda dikkate alınmamıştır. Genel olarak çiflik balıkları her mevsim yenir.

Tatlı su balıkları da genelde tüm sene boyu, her mevsimde yenir