Paylaş

Kalamar avıda yemeside keyifli bir iştir.  Aşağıda görülen yapay yemler ve buna benzer bir çok değişik modelde sahte  ile kalamar ve mürekkep balıgı yakalamak gayet basit ve zevklidir.

Burada görülen düz renkleri dışında desenli olanları da vardır. Fakat bu yumuşakçaları  yakalarken olta donanımı ve avlanılan saatin önemi çok büyüktür. Yumuşakçalar avcı balıkların sevdiği yemlerin başında gelir; özellikle sinarit ve akya mürekkep  balığı ve kalamara dayanmaz. Bu yumuşakçalar insanların da bol bol  tükettiği su ürünlerinin başında gelir. Kısa bir açıklamadan sonra bu yumuşakçaları nasıl avlayabileceğimizi, hangi saatlerde bol bulabileceğimizi ve hangi olta takımının etkili olacağına bakalım. Öncelikle bu iş için özel olarak üretilen halk olarak (şemsiye) diye nitelendirilen resmi görülen yapay balık mürekkep balığı ve kalamarın avı sırasında vazgeçilmez ve etkisi tartışılmazdır. Bu  yapay balıgı temin eden yada elinde bulunan mutlaka mürekkep balıgı ve kalamar  yakalar.

Av tekniği ise  zargana takımının biraz değiştirilmişi şamandıralı takımdır. Akşam üstü güneş batmadan 1 saat önce ava başlanır karanlık çökene kadar bu avcılık devam eder. Şamandıralı takım diyoruz  çünkü bu takım atıp-çekme usulü ile kullanılsa da şamandırası da vardır. Şamandıradan sora yalancı balıga olan misinne 1,5 kulaç olmalıdır. Misine  seçimi olarak da crocodile marka petrol rengi 030 tavsiye ederim. Eğer kayalık bir yerde avlanıyorsanız misina kalınlığını 060’a kadar çıkarabilirsiniz ama renk olarak petrol rengini mutlaka bulmaya çalışın. Bu takım güneş batana kadar av mahalinde rahatlıkla çalışır.  Diğer bir teknik ise gece olduğunda lüks ışığı altında çalışmaktır. Eğer böyle yapacaksanız ışığı denize en yakın uzantının üzerine koyun (mutlaka ışık yansıması denize ulaşsın böyle avcılık  daha etkili olur). Işik yansımaları balıkların olduğu gibi, yumuşakçaların da çok ama çok ilgisi ve dikkatini çeker siz ne kadar da ışık altında denizde bir şey görmüyorsanız da onlar mutlaka bir yerden sizi gözetliyordur. Çok zeki hayvanlardır. Gece avında ikinci en önemli husus av sırasında yem olarak istevrit, izmarit gibi ak yemli balıkların kullanılmasıdır. Kefal oltasına benzer bir olta tekniği ile akyem kullanarak kalamar ve mürekkep balığının gece avcılığı yapılır. Yem olacak balıkları fileto kesip; peşpeşe hırsızlı iğne yapar gibi dizilmiş 3 adet 15 numara iğneye takarız; bu takımda kurşun kullanmaya hiç gerek yoktur direkt olarak elle sallıyarak kıse mesafelere atılıp çekilir. Yemi takarken düzgün durmasına dikkat etmek lazımdır.

Atıp çekerken takılan balık eğilir bükülürse kesinlikle kalamar veya mürekkep balığını yakalayamazsınız. Her iki teknikte de at-çek yöntemi uygulanır, Dikkat edilmesi gereken diğer husus; atıp çekilen yapay yemin de yavaş çekilmesidir. Bu işlemi kıyıdan da yapabilirsiniz tekneden de, fark etmez. Kalamar ve mürekkep balığı yeme atladığında ilk başta oltaya ağırlık verir. Sakın aldanıpda çekmeyin hemen bırakıverirler. Son ana kadar bekleyin ağırlaşmanın şiddeti bir anda anormal derecede artar işte o an balığı yukarıya çekmek gereken andır. Çekerken de acele etmeyin ağır ağır çekin. Balıkları yukarı çıkardığınızda sakın üzerinize ya da elinize almaya çalışmayın doğrudan livarın ya da balık kovasının içine atın aksi taktirde ısırılabilir ya da mürekkeplenebilirsiniz.

Rastgele Serdar Kara

KALAMAR OLTA ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN