LEVREK İspendek (Seabass, perchia, seebarsch)

Bilgehan Sarp

17 Ocak 2008

One thought on “LEVREK İspendek (Seabass, perchia, seebarsch)

  1. Levrek Balığına Bırakma Takım

    Ben Ayvalıktan bir levrek avcısıyım.Levrek avcılığı ile ilgili sitenizi inceledim. Genel hatları ile levreği iyi tanımlamışsınız ancak denizden bırakmada taştan sonra dip kurşunu bırakmak iyi olmaz çünkü levrek yemi ağzına aldıktan sonra yaklaşık 5-10 kulaç kadar ilerleyerek kontrol eder, kurşun ağırlığı hissederse yemi bırakır. Bu yüzden dediğiniz tür bırakmalarda taştan sonra 15 kulaç kadar serbest misina bırakılmalıdır. Yem taşın altına tamamen saklanmadığı sürece levrek doğal yöntemleri ile yosun içinde veya başka bir yerde yemi bulur. İkincisi levreğin yediği yemlere de katılıyorum. Levrek özellikle canlı veya çok taze yeme vurur ama ben birçok defa elle tutulmayacak kadar kokmuş süpya veya kalamar kafası ile genelde liman içlerinde çıkan yeşil renkli yılan balıklarının halkalar halinde kesilmiş haliyle (bir yemle ardı ardına takarak yani iki gün sonraki haliyle) tanesi 5-7 kiloya kadar levrekler tuttum.Ayrıca burada 22 kiloya kadar levrek tutulduğu oluyor.

    Benim, 15 kulaç bedenin canlı yem tarafından da çekilebileceğini bu takdirde aynı sorunun yaşanabileceği yorumum üzerine İlhan PAYLAN ekliyor:

    Genelde ayak taşından sonra 10-15 kulaç misina saldığınızda yem misinayı dimdik çekmez genellikle gevşek bırakır. Tabiiki misinada boşluk misina yoksa levrek ağzından bırakacaktır. Bu biraz da şans işi. Levreğe burada genellikle kıyıdan sıyırtma dediğimiz metodu kullanırız. Tercihen kefal yavrusu veya renkli kaya balıklarını kurşunsuz olta olan misinaya takarız, diz kadar suya bu yemi atarız veya yürüyerek uygun bir yere bırakırız. Misinanın boşluğunu aldıktan sonra küçük bir taş sararız. Taş kibrit kutusunun yarısı kadardır. Ancak misinayı bir veya iki kere dolarız ki levrek yemi aldığında bir tuzak hissetmesin. Bu taştan sonra beş kulaç kadar misina daha salıp misina tahtasını büyük bir taşın altına saklayıp öylece bırakırız. Bu sıyırtmayı genelde akşamüstü gün batarken bırakıp sabah erkenden toplarız. Levrek yakalanırsa genelde en yakın taşa veya yosun topluluğunun etrafında dönerek misinayı takar. Bu yüzden genellilkle yüzerek alınabilir. Misina attığımız yer kısa yosunların olduğu yerdir.(5-10 cm dolayında) çok açık kumluklarda pek verim alamadığım gibi genelde yılan balıkları kumluklarda avlandığı için yakalanarak yemi bozarlar. Misinayı attıktan sonra denizin geliş gidiş saatlerinde yani 6 saatte bir yemler kontrol edilerek ölenler değiştirilmelidir. Çünkü levrek suların geliş ve gidiş saatlerinde yemlerle birlikte hareketlenerek kıyıya girerler. Ayrıca suyun üzrinde hareket eden her şey levrek için ideal yemdir. (Çekirge, sinek, böcek,sıçan yavrusu vs.) Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Toparladığımda daha bilgi verebilirim. İyi günler ve iyi çalışmalar.

    İlhan PAYLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir